| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | 1 Year Warranty and Training |
| Warranty: | 2 Year |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Agar jelly balls, also known as Cuibo Bo, are transparent desserts made mainly from natural hydrocolloids and natural dietary fiber. They can be directly added to beverages like milk tea, coffee, fruit juice, and smoothies. With a texture that combines chewiness, elasticity, crispness and refreshment, they have become a popular topping in new-style tea drinks.
The MJQ500-2X series agar jelly ball forming machine is a patented product developed with great dedication by Jinma Company. As an exclusively produced, high-efficiency jelly ball production equipment on the market, it features high output (1 ton/hour per unit), small footprint (10m²), quick product changeover (completed in 5 minutes), and ease of operation and cleaning. Upon its launch, the product gained full market recognition. After years of optimization and iteration, Jinma's latest jelly ball forming machine has become the preferred choice in the industry.
This forming machine, developed by Changzhou Jinma Company, is the main forming equipment in the agar jelly ball production line. Having been used in the market for years, it is mature and stable, and the top choice for producing agar jelly balls.

1.Hopper feeding system: Materials are delivered to the forming system via double-layer insulated pipes, maintaining material fluidity and preventing sticking.
| Shape | Spherical, ellipsoidal, heart-shaped, five-pointed star-shaped |
| Weight | 0.8-1.2g per piece |
| Size | 4-10mm (External size adjustable) |

Equipment Features:

| Main machine dimensions | 3550×2300×2700mm |
| Weight | 1550kg |
| Power supply | Three-phase 380V, 50Hz, 25KW |
| Production speed | 1000KG/H |
Application Scope of Equipment
| popping boba making machine |
| popping boba production line |
| bubble tea machine |
| food machine |
| popping boba |
| food processing machine |
| bursting boba machinery |
| boba pearls machine |
| tapioca pearl machine |
| small popping boba machine |
| candy making machine |
| boba making machine |
| tapioca pearl making machine |
| popping boba maker |
| boba machine |
| tapioca pearl forming machine |
| jelly machine |
| jelly ball machine |
| product line |
| candy machine |
| boba popping machine |
| food machinery |
| boba pearls making machine |
| bubble tea |
| beverage production line |
| semi-automatic |
| jelly candy machine |
| pearls machine |
| burst bead |
| boba maker |
| food equipment |
| bubble tea equipment |

ChangeZhou Jinma is an equipment manufacturer: focusing on the development and sales of automated production and packaging equipment for innovative ingredients (Hantian crystal balls, sandwich popping beads, etc.) in the beverage industry.
Jinma provides overall solutions: providing customers with customized overall solutions including workshop layout design, formula, process, equipment installation and commissioning and training.
Jinma is a high-tech enterprise: established in 2014, and was rated as a high-tech enterprise in 2019 and 2022.

Patented Technology Certificate
Technical Support
1. Customised machine;
2.Customized layout drawings;
3.Commissioning and installation before delivery;
4.Overseas engineers to install and debug ,Training ;
5.Formula debugging;
6.Upgrading and transformation, make your equipment back to a better state and solve the problem of insufficient output;
7.24-hour online technical support and service.
Q:Are you a factory or trading company ?
A:We are a factory specializing in manufacturing, R&D, and have our own foreign trade rights and production equipment.
Q:Could you please send me your best price?
A:Yes, we cherish every cooperative customer and work hard to facilitate transactions.
And before quoting,please kindly consult us and provide:
Your expected capacity for machine.So that we can recommend the most corresponding machine.
Q:When is your delivery time ?
A:Single machine:30-45 working days.Production line:60-75 working days after 30%-50% deposit received.
Q:When is your payment term ?
A:Payment shall be 30%-50% deposit by T/T,balance 50%-70% paid by T/T,D/P after inspection but before shipment.
Q:Can you make machines based on customer's design ?
A:Yes,we can customized. According to your special request,we can design solution and provide service scheme.
Q:How to handle the installation and test for machine?
A:Our engineers are available to service overseas to install and train local staff.Specific arrangements will be explained clearly in each quotation.
Packaging and shipping:
Wooden box---solid wood or multi-layer wood,What materials to use are determined based on the actual situation.