| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | 1 Year Warranty and Training |
| Warranty: | 2 Year |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Pearls, as a highly recognizable ingredient in milk tea, have become a favorite of countless people due to their chewy texture. Their main raw material is tapioca starch, which is kneaded with hot water to form round balls. The cooking process requires three steps: boiling, simmering and soaking, and cooling, so as to achieve that elastic and slightly chewy texture.
High-quality pearls have a bright color, presenting dark brown or black (due to seasoning with brown sugar or caramel). Their diameter is mostly 0.8-1.2 centimeters. When bitten into, they have a faint potato aroma and sweetness. In addition to the classic style, there are now matcha, cherry blossom, honey and other flavored pearls, adding diverse tastes to milk tea.
This machine is a small model used as a milk tea pearl testing machine. It is a single-line granulator with a output of 5-20KG per hour. The size of the small balls it can make is adjustable, with diameters of 4mm, 6mm, and 6mm.
| model | TKD-028 |
| voltage | 220V |
| power | 1KW |
| production capacity | 5-20kg/h |
| specification | 720*470*500mm |
| suitable | Suitable for processing spherical products such as pearl powder balls, taro balls, glutinous rice balls, and pills in store laboratories |
1.Adjustable granule diameter
2.Adaptable to materials with different dryness and humidity
3.Wide application range - efficient and high-quality forming of various balls such as pearl powder balls, taro balls, small glutinous rice balls, grass jelly balls, pills, etc.
4.Adjustable forming speed
5.Patented pusher rod, which prevents phenomena such as material accumulation, extrusion and heating
6.Add a powder spreading device for materials with different dryness and humidity
7.Working principle: Extrude the material and simulate manual rolling to form round shapes
8.Add a quick brush replacement device to prevent material adhesion

Technical Support
1. Customised machine;
2.Customized layout drawings;
3.Commissioning and installation before delivery;
4.Overseas engineers to install and debug ,Training ;
5.Formula debugging;
6.Upgrading and transformation, make your equipment back to a better state and solve the problem of insufficient output;
7.24-hour online technical support and service.
Q:Are you a factory or trading company ?
A:We are a factory specializing in manufacturing, R&D, and have our own foreign trade rights and production equipment.
Q:Could you please send me your best price?
A:Yes, we cherish every cooperative customer and work hard to facilitate transactions.
And before quoting,please kindly consult us and provide:
Your expected capacity for machine.So that we can recommend the most corresponding machine.
Q:When is your delivery time ?
A:Single machine:30-45 working days.Production line:60-75 working days after 30%-50% deposit received.
Q:When is your payment term ?
A:Payment shall be 30%-50% deposit by T/T,balance 50%-70% paid by T/T,D/P after inspection but before shipment.
Q:Can you make machines based on customer's design ?
A:Yes,we can customized. According to your special request,we can design solution and provide service scheme.
Q:How to handle the installation and test for machine?
A:Our engineers are available to service overseas to install and train local staff.Specific arrangements will be explained clearly in each quotation.
Packaging and shipping:
Wooden box---solid wood or multi-layer wood,What materials to use are determined based on the actual situation.